Ćwiczenia izometryczne v. ćwiczenia izotoniczne z oporem

Pytanie – Dlaczego tak wiele ćwiczeń w systemie PRI opartych jest na izometrycznym napięciu mięśni? Dlaczego nie stosujemy ćwiczeń izotonicznych z oporem?
Odpowiedź – Techniki niemanualne PRI ułożone są według aktywowanych mięśni, pozycji i stopnia trudności wykonania. Dlatego każda kolejna technika wymaga zwiększonej integracji nerwowo-mięśniowej, zwiększonej inhibicji wzorców kompensacyjnych i zwiększonej, wielopoziomowej organizacji trójpłaszczyznowej w danej pozycji. Aby osiągnać kolejny poziom integracji, pacjent musi umieć znaleść i napiąć izometrycznie specyficzny mięsień w danej pozycji. Celem jest wykreowanie nawyków i strategii pozwalających na “włączenie” całej grupy mięśni pozwalającej na wykonanie prawidłowego ruchu bez kompensacyjnych wzorców.
Wiele zaawansowanych ćwiczeń zawiera ruch izotoniczny z oporem, jednak ćwiczenia podstawowe służą do inhibicji nieporządanych wzorców (kompensacji) i ich celem jest prawidły ruch bez kompensacji .  Bez świadomości i umiejętności napięcia izometrycznego danego mięśnia, zaawansowane neuromotorycznie ćwiczenia lub aktywności dnia codzienengo mogłyby doprowadzić do zaburzeń funkcjonalnych związanych z danym mięśniem a zarazem do powstawania nowych kompensacji.
Link do strony w języku angielskim